Elemzők:
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
Az infláció novemberben a vártnál magasabban alakult, éves alapon 22,5, míg havi bázison 1,8 százalékot tett ki – derül ki a KSH ma közzétett friss adataiból.
A havi alapú áremelkedés lassult, ám sajnos a vártnál kisebb mértékben tudott csak lassulni – értékeli a mai friss KSH adatokat Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője.
Suppan Gergely, Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője aláhúzza, hogy összességében a várakozásokat meghaladó mértékben nőtt az infláció novemberben, elsősorban az élelmiszerárak emelkedésének további gyorsulása miatt. Az erősödő árnyomást tükrözi, hogy a maginfláció is igen meredeken, 24 százalékra ugrott – jegyzi meg Suppan Gergely.
Regős Gábor szintén az élelmiszerek árnövekedését emeli ki, amelyek ára havi alapon átlagosan 3,6 százalékkal nőtt, míg az éves drágulás 43,8 százalékot tett ki. Ezzel az élelmiszer termékcsoport drágulása az infláció több mint feléért felelős. (Szerencsére e termékkörökben a kormányzati árstop visszafogja, illetve tompítja a drágulást, enyhít a rászorulók terhein is.) Sajnos mindeközben az éves alapú drágulás csak a tartós fogyasztási cikkek esetében mérséklődött, 14,9 százalékról 14,4 százalékra.
Milyen okok állnak a háttérben?
Az infláció mértékét a magas világpiaci energiaárak mellett a gyenge forintárfolyam és a mérsékelt mezőgazdasági teljesítmény határozzák meg. Ugyanakkor jelenleg az inflációs várakozások is magasak, amely szintén az infláció emelkedésének irányába hat – teszi hozzá Regős Gábor.
A Makronóm Intézet vezető elemzője szerint a decemberi inflációs adatot meghatározza az üzemanyagok ársapkájának eltörlése, melynek nyomán a pénzromlás üteme 25 százalék fölé gyorsulhat. Becsléseik szerint az infláció így 2022-ben átlagosan 14,6 százalék lesz. Jövőre a pénzromlási ütem fokozatosan mérséklődhet, a tetőzés idejét nagyban meghatározza majd az év eleji áremelések mértéke. A jövő évi infláció tekintetében is nagy jelentősége lesz a forintárfolyam és a világpiaci energiaárak alakulásának.